Join | Login




Committees & Task Forces

The Society's affairs are administered in part by a number of standing committees with specialized responsibilities. Committee chairs are appointed by the president acting for the Council, and committee membership varies from year to year. The Council alone may create new  committees and disband those no longer needed.

SPSSI also relies on the contributions of "Task Forces", "Social Issues Committees", and "Ad Hoc Committees" for the advancement of our programs and mission.


Please note: The update below is as of 09/29/2023 with more updates pending.


 Go to: Award and Grant Selection Committees / Standing Committees and Positions


Award and Grant Selection Committees

 

Action Teaching Program (More):

Emily Leskinen (Chair)
Ben Blankenship
Rosemary Hays-Thomas

Ben Blankenship

Minda Rahmat

Danielle Dickens

 

Applied Social Issues Internship (More):

Nicole Sachs (Chair)
Maureen Kenny
Sadia Malik

Clara Mayo Grants (More):

Amanda Johnston (Chair Fall 2023)
Anthony Foster (Chair Spring 2024)
Lindsey Nenadal
Sadia Malik

Crosby-Spendlove Conference Travel Grant:

Apryl Alexander (Chair)
Ellen Ben Hagai
Franki Kung

Distinguished Service to SPSSI:

Peggy Stockdale
Margo Monteith
Chris Crandall
Rebecca Covarrubias
 
 

Gordon Allport Prize (More):

Stephanie Wright (Chair)
Andrew Stewart
Eric Hehman
Kerry Kawakami

Grants-In-Aids Award (More):

Madison Silverstein (Chair)
Anna Pruitt
Stacy Horn
Chetan Sinha
Amanda Fanniff
Jason Cantone

Innovative Teaching Award
Gabriela Carrasco
Jamie Hughes
 

Kurt Lewin Award (More):

Denise Sekaquaptewa (Chair)
Rudy Mendoza-Denton
Alyssa Zucker
John Jost

Louise Kidder Early Career Award (More):

Mark Manning (Chair)
Angela Ebreo
Katie Edwards

Michele Alexander
Early Career Award (More):

 

Sohad Murrar (Chair)
Angela Robinson
Gerald Higginbotham
Julian Rucker

Otto Klineberg Award (More):

Michelle Kaufman (Chair)
Kara Ayers
Nader Hakim
Patricio Morales

 

Outstanding Teaching and Mentoring Award

Marian Kutsoati
Amy Hackney
David Caicedo
 

SAGES Grants Program (More)

Moshe Landsman (Chair)
Michele Wittig
Rosemary Hays-Thomas

 

SEAS Grants Program

 

Leah Warner (Co-chair)
Lisa Rosenthal(Co-chair)
Catherine Cottrell
Nathan Cheek
 

Social Issues Dissertation Award (More) 

Blake Ebright (Chair)
Jenny Patterson
Lisa Lockhart
Veronica Costa
 

Teaching Development Grants

 

Eliezer Schwartz
Oluyinka Ojedokun
Kristina Howansky
 

Teaching Resources Award

Shannon Audley (Chair)
Grace Srigley
Serdar Degirmencioglu

 

Two-Year College Teaching & Mentoring
Excellence Award

Emily Leskinen
Jose Hugo Vargas
Sinde Mathebulu
 

Weiss Lecturer Selection (2023)

Jamie Franco (Chair)
David Caicedo
Susan Opotow
 
 

 Go to: Award and Grant Selection Committees / Standing Committees and Positions


Standing Committees and Positions      

 

APA Program (2023)

Penelope Asay (Co-Chair)
Anthony Foster (Co-Chair)

 

Audit and Finance

Alaina Brenick (Chair)
Ryan Pickering
Delia Saenz
Peggy Stockdale
Anila Balkissoon

 

Communications

Ashley Votruba (Chair)
Courtney Bonam
Ana Urena Rosario
Alyssa Zucker

 

Courtwatch

Cynthia Najdowski
Jennifer Robbennolt
Cynthia Calkins Mercado
Kathy LaFortune
Jon Vallano
 
 

Dalmas A. Taylor Fellowship (More)

TBD

 

 

Diversity

Veronica Acosta
Jessica Cundiff
Ahmar Zaman
 
 

Division 9 Liaison to APA,
Committee on Ethnic Minority Affairs (CEMA)

Ahmar Zaman

 

 

Early Career Scholars (More)

Simon Howard (Co-Chair)
Sohad Murrar (Co-Chair)
Angela Robinson
Gerald Higginbotham
Julian Rucker

 

Fellows Selection Committee (More)

Linda Berg-Cross (Chair)
Megan Kelly
Bonita London

 

Graduate Students Committe (More)

Chelsie Burchett
TBD

 

 

International Conference (More)

Colette Van Laar

 

 

Internationalization

Darlingtina Esiaka (Co-Chair)
Özge Savas

Radosveta Dimitrova

Lydia Wambugu

Bolglarka Nyul
TBD

 

Marshall Scholar Committee (More)

Anila Balkissoon
 

 

Membership

Leah Warner (Co-chair)
Lisa Rosenthal(Co-chair)
Catherine Cottrell
Nathan Cheek
 
 

Membership Minute Listserv Moderator

Sam Abbott

 

New York Regional Group: SPSSI NY (More)

Harold Takooshian

 

 

Nominations and Elections

Abby Stewart
Sohad Murrar
Chelsie Burchett
Alaina Brenick
David Caicedo
Anila Balkissoon
 

Policy (More)

Jaboa Lake (Co-Chair) Dionne Stephens (Co-Chair)

Leo Wilton
Abbey Mann
Roxanne Moadel-Attie
Desdamona Rios
 

Publications (More)

Luis Rivera (Co-Chair)
Jessica Salvatore (Co-Chair)
Stacey Williams
Jan Yoder,
Nicole Overstreet
 

SPSSI 2024 Conference Co-Chairs

 

Germine (Gigi) Awad Sarah Herrmann

SPSSI Administrative Handbook

Abby Stewart

 

SPSSI History Committee

Kwan-Lamar Blount-Hill
Angela Ebreo
TBD
 
 

Teaching & Mentoring Committee (More)

Diane Hall (Co-chair)
Carolyn Weisz (Co-chair)
Emily Fisher
William Ryan
Azenett Garza
 
 
 

United Nations (More)

David Livert
Harold Cook
Joseph Demeyer
Sheri Levy
David Livert
Corann Okorodudu
Rachel Quintas
Elizabeth Zick

 

Interns:
Annie Vu
Yuanruo Xu
Meroona Gopang


 Go to: Award and Grant Selection Committees / Standing Committees and Positions